DEPRESIE

Forumul cabinetului de psihoterapie Elena Cozma

DEPRESIE

Mesajde elena_cozma » 30 Aug 2011, 14:46

Discutii despre depresie - noi perspective asupra depresiei. Cere ajutor daca suferi si ai nevoie ca cineva sa te asculte, indrume si sustina. Da la randul tau o mana de ajutor celui care are nevoie.
elena_cozma

Am nevoie de un cuvant bun, va rog

Mesajde inamiculmeu » 08 Sep 2011, 17:30

Ma numesc George, am 16 ani si duc o povara mult prea mare pe umerii mei. Ma balbai si asta e cosmarul meu, ma face sa ma inchid in mine zi dupa zi mai mult. Ma simt cat de rau se poate simti o persoana in viata, uneori nu pot decat sa respir si atat. Nu pot vorbi cu nimeni despre apasarea asta. Simt ca nu am niciun viitor, nimeni nu ma intelege. La scoala se rade de mine si colegii au un comportament rau, mama crede ca ma prefac, pentru ca uneori reusesc sa nu ma balbai si zice ca fac asta doar ca sa am scuze sa nu fac nimic. Nici nu ma simt in stare sa fac ceva, dar as fi vrut sa ma inteleaga, sa ii pese...
Mi-as dori sa imi dati niste sfaturi, sa imi apara o luminita, o speranta..
inamiculmeu

Am nevoie de un cuvant bun, va rog

Mesajde elena_cozma » 09 Sep 2011, 09:44

Draga George, inteleg ca balbismul iti genereaza multe neajunsuri. As dori sa te intreb daca sunt si exceptii cand balbaiala nu isi face aparitia, daca sunt si momente in care chiar daca te-ai balbait, totusi nu te-ai simtit atat de rau ca acum. Daca raspunsul este "DA", cu siguranta softul de buna functionare este acolo, la locul lui, dar momentan este doar neaccesat sau virusat... Starea aceasta in care te afli este de fapt o combinatie de ganduri, trairi, credinte, care te blocheaza de a actiona si a face ceea ce ar fi necesar sa te simti mai bine. Astenia depresiei nu se combate prin non-actiune, ci dimpotriva, cat de greu ti-ar fi, propune-ti sa faci zilnic 3-5 lucruri mici: iesi sa iei paine, platesti o factura, suni un cunoscut/ruda, cauti pe internet despre un subiect de interes pentru a-ti imbogati cunostintele (nu in sfera balbismului) etc. Pentru a elimina balbismul sau cel putin pentru a-l reduce, iti recomand cateva sedinte de psihoterapie in care sa se foloseasca si hipnoza clinica, intrucat ea faciliteaza accesul la inconstient si poate sugera si gasi un mod mai adaptativ de a exprima emotia, decat prin balbaiala.
Colegii tai care rad de balbaiala nu cred ca sunt genul de persoane tocmai de calitate si atunci nu cred ca merita supararea. Cu siguranta au si ei probleme, diferenta intre tine si ei fiind ca tu constientizezi ca doresti sa schimbi ceva, dar ei probabil ca simtindu-se bine in pielea lor fara scrupule, nu au mari sanse de a se transforma in persoane empatice, prietenoase, diplomate...
Mama ta probabil ca este o persoana care gestioneaza cu greutate propriile sarcini, responsabilitati si atunci ii vine greu sa se ocupe si de nevoile tale, in conditiile in care abia face fata cu ale dansei. Asa ca de acum cred ca iti poti purta singur de grija la acest capitol. Fa ce stii tu ca este mai bine pentru tine, astfel incat sa te simti cat mai bine in propria piele, fara a te astepta ca salvarea sa vina din afara. Cateva sedinte de psihoterapie te-ar ajuta sa iti recapeti increderea in tine, sa gestionezi mai bine situatiile delicate, sa schimbi modul de gandire negativ si sa utilizezi resursele personale (precum imaginatia bogata care in momentul de fata functioneaza ca un "dusman"), sa le orientezi pozitiv, sa lucreze pentru confortul tau si nu invers.
elena_cozma

Înapoi la Psihoterapie